Dovolenka Venezuela

Dovolenka Venezuela, národný park Canaima

Dovolenku vo Venezuele trávi väčšina návštevníkov na ostrovoch Isla Margarita, či Los Roques. Ak ste už preleteli Atlantik a Vaším hlavným cieľom je okrem kúpania i poznávanie, či zamýšlate zakúpiť si poznávací zájazd do Venezuely, radi Vám poskytneme pár  overených tipov na miesta, ktoré by ste si určite nemali nechať ujsť.

 

 
Aktuálne ponuky na dovolenky a poznávacie zájazdy do Venezuely z nášho portálu:

Dovolenka Venezuela od slovenských CK
Dovolenka Venezuela od českých CK
Poznávacie zájazdy Venezuela od slovenských CK
Poznávacie zájazdy Venezuela od českých CK
Dovolenka Venezuela od rakúskych CK z Viedne  overiť cenu

Národný park Canaima.
Je jedným z mála národných parkov sveta iba minimálne zasiahnutých civilizáciou. Najmä z dôvodu, že žiadna pozemná cesta sem nevedie a NP Canaima je dostupný iba leteckou dopravou. Lety sa uskutočňujú prevažne z mesta Cuidad Bolívar a to malými, 5-18 miestnymi lietadlami. Ak chcete zažiť neskutočné, takmer gýčové scenérie vytvorené prírodou, aké by ste v iných častiach sveta ťažko hľadali, tak výlet do NP Canaima je určite voľbou č.1 pri dovolenke vo Venezuele.

Zažijete, uvidíte, odskúšate nádhernú prírodnú bielu pláž  s výhľadom na vodopády Salto Sapo na pozadí s jedinečnou panorámou stolových hôr.  A nevideli ste ešte vodopád z vnútornej strany? Po krátkej prechádzke, či plavbe na prenajatom člne môžete vystúpať na prírodný chodník vedúci priamo vo vnútri vodopádov. NP Canaima je taktiež i vstupnou bránou k unikátnym stolovým horám. Pre odvážnejších doporučujeme možnosť výstupu na jednu z nich – Roraimu.  Túra trvá 5 dní a garantujeme, že to určite bude jeden z vašich najsilnejších, nielen cestovateľských zážitkov.  Oblasť NP Canaima a stolových hôr je jedna z najbezpečnejších oblastí Venezuely,  pretože pre miestnych indiánov ste hlavný zdroj ich živobytia. Upozorňujeme, že za vstup do NP Canaima sa platí poplatok v prepočte cca 15€ priamo na letisku pri prílete.

Vodopád Salto Angel Najvyšší vodopád sveta Salto Angel  je dostupný plavbou priamo z NP Canaima po rieke Rio Churun. Cesta trvá podľa stavu vody v rieke od 3 do 6 hodín. Plavba dažďovým pralesom po miestach kde civilizácia takmer neprenikla je určite neopakovateľným zážitkom. Určite Vám doporučujeme dvojdenný výlet s prespaním priamo pri vodopáde. Prostredie a podnebie stolových hôr Vám totiž každú chvíľu ponúkne inú panorámu. Zažijete poobedný, večerný i ranný výhľad na vodopád s dokonalým osvetlením, na ktorý určite nezabudnete. Dobrodružný výstup pod Salto Angel a kúpanie v jazierku priamo pod najvyšším vodopádom sveta určite stojí za to. Upozorňujeme, že k dispozícii nie je žiadny hotel ani žiadny signál, keďže ste pár desiatok kilometrov od najbližšej civilizácie,  iba jednoduché spanie pod prístreškom, v hamakách. Po návrate z výstupu Vám Vaši indiánski sprievodcovia pripravia chutnú večeru priamo na ohni. Na pitie Vám poslúži voda z najbližšej riečky, či rieky. Je velmi chutná a určite pitná. Stolové hory, ktorých súčasťou je i Salto Angel,  zaberajú rozlohou takmer 2/3 Slovenska a všetka voda je dažďová bez kontaminácie civilizáciou, nežije v nich totiž nik a nie ju ani žiadny prameň.

Safari v Los Llanos
Plošina Los Llanos sa tiahne z centrálnej Venezuely až po stred Kolumbie a rozlohou je väčšia než Slovensko. Panorámou a zeleňou pripomína africké Serengeti. Iba že miesto stád pakoní a zebier  tu uvidíte nekonečné stáda dobytka. Ubytovaní budete na niektorom s rančov, odkiaľ na koni, džípe, či lodi, v doprovode miestnych rančerov, budete spoznávať rozmanitú faunu a flóru Los Llanos.

Môžete pozorovať neuveriteľné množstvo vtáctva, stáda kapybár, húfy kajmanov, obrovských slimákov, či leguánov. Ak chcete naživo vidieť a držať anakondu, uloviť a zjesť piraňu, pozorovať riečnych delfínov a množstvo korytnačiek, safari v Los Llanos Vám tieto zážitky určite poskytne. Doporučujeme cestou na safari sa zastaviť pri divokej rieke v blízkosti mesta Barinas a spestriť si výlet  raftingom.

Delta Orinoco
Delta rieky Orinoco svojou rozlohou zaberá viac ako 30 000km2, čo je veľkosť takmer dvoch tretín Slovenska. Je popretkávaná stovkami korýt a ramien. Vzhľadom na minimálne prevýšenie a  takmer nulovú nadmorskú výšku delty, je možné pozorovať príliv a odliv viac ako sto kilometrov od ústia do mora. Hĺbka rieky dosahuje miestami až 80 metrov. Voda v Orinocu je podľa oblastí tzv. biela a čierna. Pre návštevu doporučujeme oblasti s čiernou vodou. Je v nich menšie množstvo moskytov, či iného nepríjemného hmyzu a voda je vhodná i na kúpanie.

Deltu Orinoca obývajú indiáni kmeňa Varao, žijúci v tradičných otvorených kolových stavbách postavených nad vodou, tzv. palafitos. Návšteva ich príbytkov bude pre Vás silným zážitkom a prehodnotením pohľadu na náš svet, stres, starosti a uponáhľanú dobu.  Plavbou po Orinocu Vás budú sprevádzať dokonalé zrkadlové obrazy dažďového pralesa na stojatej hladine čiernej vody, papagáje, tukany či kolónie vodného hyacintu. Doporučujeme ubytovanie v niektorej miestnej lodge, zažijete romantiku o akej ste ani nesnívali. Domčeky a chodníky postavené nad vodou, absolútny kľud a relax, plavba na indiánskych kanoe, ranné a večerné strašidelné zvuky vreštanov, pozorovanie hojného vtáctva.

Venezuela je veľmi rozmanitá krajina a poskytuje i mnoho ďalších oblastí, ktoré sa oplatí navštíviť. Určite medzi ne patrí mesto Merida a pohorie Andy, kde môžete absolvovať nádherné vysokohorské treky v 4-5000 metrovej nadmorskej výške, či vyskúšať paraglajding. Ďalej doporučujeme návštevu morského národného parku Morrocoy skladajúceho sa z desiatok karibských ostrovčekov s nádhernými bielymi plážami. Každý deň iný ostrov, iný zážitok. Je to i finančne výhodnejšia obdoba súostrovia Los Roques. Za zmienku určite stojí i národný park Henry Pittier s unikátnym zachovalým pralesom a možnosťou kúpania v blízkom Choroní, či návšteva kakaových plantáží v blízkom Chuao. Pre odvážnych a časovo nezávislých ponúka Venezuela povodie Amazonky s indiánskymi kmeňmi doposiaľ nezasiahnutými civilizáciou. Výhodou dovolenky vo Venezuele je veľmi zachovalá príroda, keďže vzhľadom na svoje ropné bohatstvo ju nepotrebuje ničiť ťažbou pôvodných pralesov.

Radi Vám poskytneme i viac informácií o Venezuele, neváhajte nás kontaktovať.

Všetky uvádzané výlety môžete zažiť počas jednej dovolenky organizovanej cestovnou kanceláriou Anakonda, špecialistom na poznávacie zájazdy do Venezuely. Sprievodcom Vám bude bude pán Peter Odrejovič, účastník sfilmovanej expedície Amazonia Vertical.

Záverom ešte pár dobrých rád ako si dovolenku vo Venezuele užiť, vrátiť  sa zdravý a s čím sa zmieriť :

-Venezuela je socialistická krajina. Kto to zažil u nás, vie o čom to je. Kto nie, nech sa na to niekoho staršieho spýta.
-Treba sa zmieriť s tým, že niekedy veci nebudú fungovať tak, ako si predstavujeme. Byrokracia je veľká a príslovie práca nie je zajac, neutečie, tu platí doslova. Veď aj pečiatka si potrebuje oddýchnuť, nielen chudák zamestnanec. A ešte to teplo k tomu…
-Mobilný signál nie je dostupný všade, obzvlášť v divočine a riedko osídlených miestach mimo civilizácie.
-Ubytovanie mimo veľkých miest a ostrova Isla Margarita je veľmi ale ozaj veľmi jednoduché, v správnom socializme sa predsa luxus nevedie.
-Ďalšie služby pre turistov ako cestovné a informačné agentúry, propagačné materiály zoženiete ťažko na mieste, preto doporučujeme zabezpečiť si už vopred zásobu informácií a kontaktov pomocou internetu.
-Stravovanie je v turisticky navštevovaných oblastiach drahšie oproti SK o 50-100%.
-Telefonovanie je lacné, doporučujeme zakúpenie miestnej SIM karty, travel SIM karty alebo využitie služieb v internetových kaviarňach.
-Dorozumievanie je iba a zásadne po španielsky, španielsky a španielsky a to i na letiskách či autobusových staniciach. Anglicky výnimočne a to hlavne u mladšej generácie.
-Bezpečnosť- vyhnite sa oblúkom veľkým mestám a miestnym chudobným štvrtiam. Dôrazný pozor na letisko v Caracase a falošných taxikárov okrádajúcich klientov. Na oficiálny taxi si zakúpite lístok v kiosku na letisku a bude to limuzína čiernej farby. Šperky a drahé hodinky nechajte doma. Pri dodržiavaní základnej opatrnosti a nenechávaní vecí bez dozoru Vám určite nič nehrozí.
-Doprava a cestná sieť je pomerne kvalitná s množstvom dialnic. Diaľkové autobusy sú moderné a preklimatizované. Nezabudnite na prikrývku! Miestna doprava je však uskutočňovaná asi všetkým čo je dostatočne veľké, má to kolesá a motor. Letecká i autobusová doprava je vďaka nízkym cenám pohonných hmôt veľmi lacná.
-Treba mať na pamäti, že Venezuela je veľmi rozľahlá krajina a cestovanie je preto časovo náročné.
-Oficiálny kurz miestnej meny, bolívaru, je vysoko nadhodnotený a na výmenu v zmenárňach zabudnite. Aktuálny čierny kurz zistíte na stránkach dolarparalelo.org a dolar-permuta.com. Je približne o 100% vyšší ako oficiálny kurz. Doporučujeme výmenu v skupinke priamo v letiskovej hale, kde získate kurz o cca 10% nižší ako na uvedených stránkach. V iných častiach Venezuely musíte iba hľadať a pýtať sa kto Vám bude ochotný peniaze vymeniť. Zvyčajne však miestna agentúra, ktorá Váš výlet organizuje, Vám pomôže aj s výmenou peňazí.
-Ceny v obchodoch sú väčšinou pevné a výrobky označené. Ak tomu tak nie je, spýtajte sa na cenu vopred, aby videli, že Vám na peniazoch záleží. A podľa toho buď kúpite alebo nie. Na trhoviskách a u pouličných predavačoch mierne zmlúvajte.

Pozrite si aj zaujímavý film o tom čo môžete vidieť a zažiť na dovolenke vo Venezuele z produkcie Českej televízie

Fotogaléria:

Pridaj komentár